31. srpna 2016

PILEA PEPEROMIOIDES

Pilea Peperomioides je celkem nenáročná sukulentní rostlina, která pochází z východního horského prostředí v Číně.
Pro své ploché listy je nazývána Chinese Money Plant, Pancake flower, nebo prostě Palačinka.


fotka moje
V roce 1944 ji k nám do Evropy dovezli norští misionáři, kteří se v tý době stahovali právě z Číny. Pilee tam objevili na trzích. Nikdo totiž neuměl vysvětlit a zjistit, odkud rostlina pochází a kde ji lidi berou, takže se vlastně skoro 40 let zkoumalo, jak se tahle záhadná čínská rostlina dostala do severní Evropy.

Pilea vyžaduje hodně světla, zvládne i přímé slunce a má ráda vlhkou, ne ale přemokřenou zeminu. Velmi dobře se množí, a je ohromně minimalistická, proto ji najdeš v každým druhým interiéru ve Skandinávii.

Já jsem ji sháněla přes rok, několikrát jsem o ni soutěžila a až před měsícem se mi podařilo ji sehnat. Přesadila jsem si ji do většího květináče a dala jí krásnej bílej domeček. Sídlí si takto u mě v ložnici na parapetu, kde na ni svítí skoro celej den a světe div se, už se mi vedle rodí další.
Pokud to takto půjde dál, ráda ji budu posílat tomu, kdo si o ni napíše. Udělá mi to radost a navíc se tady u nás víc rozšíří, což by bylo skvělý, je totiž hrozně fotogenická a zkrášlí tak každý hnízdo.

2 komentáře:

 1. Zdravím :-)
  Pileu jsem si po pár dotazech v květinářství (s negativním anebo žádným ohlasem) objednala z Číny přes AliExpress, tak uvidíme... Jestli dojde...a vzejde...a jestli mi předčasně neodejde :D Měla bych rozhodně případně zájem o nějaký výhon :-)
  Odkud jste?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, Pilea jde velmi těžko sehnat, mnoho květinářství ji vůbec nenabízí. Proto je lepší ji shánět po soukromých osobách, jako třeba u mě :) Výhony mám, ta moje matka pořád rodí a rodí, takže není problém, jen jsem z Brna a nerada bych ji poslala poštou (a ani nevím, jak bych ji měla zabalit, aby vše přežila), takže pokud jste někde z okolí, není problém :)

   Vymazat

Díky moc všem za všechny komentáře či připomínky. Všechny je čtu a čtu je mile ráda .)