PILEA PEPEROMIOIDES

srpna 31, 2016

Pilea Peperomioides je celkem nenáročná sukulentní rostlina, která pochází z východního horského prostředí v Číně.
Pro své ploché listy je nazývána Chinese Money Plant, Pancake flower, nebo prostě Palačinka.


fotka moje
V roce 1944 ji k nám do Evropy dovezli norští misionáři, kteří se v tý době stahovali právě z Číny. Pilee tam objevili na trzích. Nikdo totiž neuměl vysvětlit a zjistit, odkud rostlina pochází a kde ji lidi berou, takže se vlastně skoro 40 let zkoumalo, jak se tahle záhadná čínská rostlina dostala do severní Evropy.

Pilea vyžaduje hodně světla, zvládne i přímé slunce a má ráda vlhkou, ne ale přemokřenou zeminu. Velmi dobře se množí, a je ohromně minimalistická, proto ji najdeš v každým druhým interiéru ve Skandinávii.

Já jsem ji sháněla přes rok, několikrát jsem o ni soutěžila a až před měsícem se mi podařilo ji sehnat. Přesadila jsem si ji do většího květináče a dala jí krásnej bílej domeček. Sídlí si takto u mě v ložnici na parapetu, kde na ni svítí skoro celej den a světe div se, už se mi vedle rodí další.
Pokud to takto půjde dál, ráda ji budu posílat tomu, kdo si o ni napíše. Udělá mi to radost a navíc se tady u nás víc rozšíří, což by bylo skvělý, je totiž hrozně fotogenická a zkrášlí tak každý hnízdo.

You Might Also Like

10 komentářů

  1. Zdravím :-)
    Pileu jsem si po pár dotazech v květinářství (s negativním anebo žádným ohlasem) objednala z Číny přes AliExpress, tak uvidíme... Jestli dojde...a vzejde...a jestli mi předčasně neodejde :D Měla bych rozhodně případně zájem o nějaký výhon :-)
    Odkud jste?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zdravím, Pilea jde velmi těžko sehnat, mnoho květinářství ji vůbec nenabízí. Proto je lepší ji shánět po soukromých osobách, jako třeba u mě :) Výhony mám, ta moje matka pořád rodí a rodí, takže není problém, jen jsem z Brna a nerada bych ji poslala poštou (a ani nevím, jak bych ji měla zabalit, aby vše přežila), takže pokud jste někde z okolí, není problém :)

      Vymazat
  2. Dobrý den. Pileu už sháním strašně dlouho a pořád bezúspěšně. Jestliže nabídka stále platí, velmi ráda bych se jednoho miminka ujala. Nejsem sice v Brně, nicméně v polovině září se na chvíli v Brně budu vyskytovat na lékařském kongresu, tak snad by to mohlo vyjít ... ?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zdravím, mimina mám, není problém se domluvit na předání, pokud tedy budete v Brně :)

      Vymazat
    2. Díky, ozvala bych se ! :-*

      Vymazat
  3. Dobrý den, v Brně tedy jsem, ale budu většinu času trávit na Výstavišti, kde mám kongres. Ubytování máme v Údolní ulici a já dosud ani nezjistila, jak moc blízko či daleko centra a výstaviště to vlastně je 😂

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý večer, Údolní je celkem kousek centra, problém by ani nebylo to výstaviště, Brno není zase tak velký, ale do kdy tu budete? Já jsem pryč a vracím se v neděli...
      Nakonec, kdybychom se nepotkaly, můžu rostlinku poštou zaslat, pokud byste za ni vzala zodpovědnost. Už jsem se takto domlouvala s jednou paní a došla v pořádku, takže dejte vědět :)

      Vymazat
    2. My odjíždíme nejpozději v sobotu. Tak to mám smůlu. Asi to tedy zkusíme potom poštou ;)

      Vymazat
    3. Zdravím, už jsem zpět a můžeme se domluvit na tom zaslání. Prosím, napište mi email, domluvily bychom se tam :) Děkuji.

      Vymazat
    4. Díky! Email je farbakl@yahoo.com

      Vymazat

Díky moc všem za všechny komentáře či připomínky. Všechny je čtu a čtu je mile ráda .)